ویژگی های یک مدیر وب سایت موفق

ویژگی های یک مدیر وب سایت موفق, پیشرو وب, طراحی سایت در کرج, طراحی وب سایت در کرج, طراحی سایت

مدیروب سایت کیست؟
اگرچه ابزارهای دیجیتالی و کامپیوتری موجب تسریع امور روزانه می‌شود اما این امر بدون در نظر گرفتن عوامل انسانی غیرممکن است و در واقع بدون عامل انسانی و صرفاً با تکیه بر مطالب خوب و نرم‌افزار خوب نمی‌توان یک سایت خوب راه‌اندازی کرد. به عبارت دیگر، مهم ترین عامل موفقیت یک وب سایت، مدیر آن می‌باشد.
 
مدیر یا ادمین سایت شخصی است که نقش اصلی را برای اداره سایت بر عهده دارد و مسئول توسعه،بازاریابی و نگهداری و طراحی سایت است که بر تمام فنون و اصول طراحی گرافیک، کد نویسی، برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی تسلط کامل دارد. او باید بتواند در غیاب دیگر اعضاء به صورت موقت وظیفه‌ آنان را بر عهده بگیرد.
 
وظایف مدیر سایت
– بهبود ناوبری یا navigation سایت
– افزایش سرعت بارگزاری صفحات
– بررسی دقیق لینک‌های موجود در سایت
– افزایش رتبه‌ سایت در موتورهای جستجو
– بررسی و افزایش کلمات کلیدی به طور منطقی
– ایجاد هماهنگی بین نام سایت و کیفیت مطالب
– بررسی تگ‌ها و عناوین صفحات مختلف وب سایت
– ارائه گزارش سالیانه عملکرد سایت به بازدیدکنندگان
– گسترس بازدید کنندگان سایت بدون محدودیت جغرافیایی
– بررسی صفحاتی به روز نشده به منظور آپدیت نمودن آن‌ها
– ارسال به موقع اطلاعات جدید سایت در ساعات خاصی درشبانه روز
– دو یا چند زبانه کردن سایت به منظور درک نیاز مخاطبان خارجی
– ایجاد بانک اطلاعاتی از کاربران سایت به منظور ارسال اخبار
– (referral link) یا بررسی منابع ورود کاربران به سایت
– رفع اشکالات سایت که از سوی بازدیدکنندگان عنوان می‌شود
– ثبت وقایع و تهیه گزارش‌های روزانه یا هفتگی از طریق وبلاگ‌
– بررسی صفحات کم بازدیدی که کاربران با دیدن آنهااز سایت خارج می‎شوند
– بررسی سایت‌های با بازدیدکننده بالا به منظور درخواست لینک و یا تبلیغات در آنها
– بررسی و مقایسه میان صفحات پر بازدید و کم بازدید سایت به منظور بهبود آنها
– بررسی وضعیت از لحاظ صحت کارکرد، سرعت و یا ترافیک سایت (سرور هاستینگ)
– خواندن پیشنهادات و بازخوردهای کاربران به صورت پاسخ به سوالات آنان و تهیه آرشیو از کامنتها
 

ویژگی‌های ادمین سایت موفق
۱- برقراری ارتباط با کاربران و پشتیبانی از آنها
داشتن گوش شنوا برای شنیدن سوالات و ابهامات کاربران، به معنای پشتیبانی از آنها می‌باشد. یک مدیر سایت موفق و لایق باید روزانه به کامنتهایی که از سوی کاربران درج می‌شود پاسخ دهد و سایت را از پیشنهادات آنها محروم نکند.
 
۲- تمایزاز پلت فرم
یک مدیر سایت موفق باید بتواند خود را از فناوری‌ها و تمایلات جانبدارانه جدا سازد. اجرای ایده‌ها و رویاها نباید به تغییرات فنی موکول شود. او تنها به علائق و سلیقه خود توجه نمی‎کند، بلکه نیازهای کاربران را در نظر می‌گیرد. در واقع شخصی دوراندیش است و با برنامه حرکت می‌کند.
 
۳- انگیزه
شاید بتوان گفت در کنار استعداد، انگیزه یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت مدیر سایت به شمار می‌رود. یک مدیر موفق ابتدا باید هدف خود را از مدیریت سایت مشخص نماید و سپس بر اساس هدف‌های مشخص شده حرکت نماید.
 
۴- تولید محتوا بکر و جدید
محتوا یکی از مهمترین عواملی است که موجب ارتقا سایت می‌گردد. برخی از مدیران سایت ها نوشتن مقالات و محتوای سایت را به سایرین محول می‌کنند، با این وجود نباید مهارت نوشتن و فن نویسندگی شخص مدیر را از نظر دور داشت. در هنگام نوشتن مطالب باید کاربران را انسانهایی باهوش تصور کرد، این امر وبمستران را برای تهیه محتوایی باکیفیت یاری می‌دهد.
 
۵- تبلیغات و بازاریابی اینترنتی
یکی از مهمترین هدف‌های هر وب سایتی، تبلیغات و بازاریابی برای محصولات و خدمات می‌باشد، لذا یکی از مهمترین دغدغه‌های admin سایت باید معرفی کالاها و خدمات به نحو احسن باشد. وبمستر موفق باید با آگاهی کامل و با چشمانی باز به بازاریابی بپردازد.
 
۶- اختصاص زمان
مدیر سایت موفق باید مدت زمان مشخصی را در طی روز برای بررسی عملکرد سایت اختصاص دهد. مدیریت سایت تنها به بارگذاری مطالب محدود نمی شود، بلکه شخص باید دائماً مطالب بارگذاری شده، رضایت کاربران، سرعت سایت و … را مورد بررسی قرار دهد.
 
۷- بررسی رتبه سایت
مدیر یک وب سایت به طور روزانه رتبه سایت را در موتورهای جستجو بررسی می‌کند. این کار به وی کمک می‌کند تا بتوانند نقاط ضعف سایت را یافته و در جهت ارتقا رتبه سایت تلاش نماید.
 
۸- بررسی سایتهای رقیب
خوشبختانه یکی از قابلیت‌های وب سایتها، امکان بررسی عملکرد سایت‎های مشابه و رقیب است. مدیر سایت باید بطور مداوم به سایتهای رقبا سر بزند و ازدستاوردها و تجربیات آنها استفاده نماید.
 
۹- تلاش برای توسعه سایت
مدیران سایت بصورت مستمر برای توسعه سایت طرح و برنامه دارند و برای این کار تلاش ‌می کنند. به روز بودن و مطابق تحولات روز پیش رفتن یکی از خصلتهای مدیران موفق است.
 
۱۰- بارگذاری مطالب علمی
یک ادمین سایت موفق همواره در فکر افزایش سطح علمی بازدیدکنندگان می‌باشد و بارگذاری مطالب علمی را سرلوحه عملکرد خود قرار میدهد. بنابراین ابتدا باید برای افزایش سطح علمی خود تلاش نمایند.

لینک منبع