نکاتی مهم برای طراحی ریسپانسیو (مقاله شماره ۲)

نکاتی مهم برای طراحی ریسپانسیو (مقاله شماره 2), پیشرو وب, طراحی سایت در کرج, طراحی وب سایت در کرج, طراحی سایت

۱) تغییرات را درک کنید !

زمانی که رسپانسیو طراحی میکنید باید درک کنید که هنگام تغییر وضعیت و اندازه ی مرورگر المنت ها باید چگونه تغییر کنند، باید همچنین درنظر داشته باشید که اگر سایز صفحه ی کاربرتان از نقاط شکستتان خیلی بیشتر یا کمتر بود چه اتفاقی رخ دهد.
راه های متفاوتی است برای تطبیق مناسب المنت ها در تمام لایه بندی هایتان و این به درک شما از CSS بستگی دارد، برای مثال میتوانید المنت ها را fix کنید، hidden کنید، float های راست و چپ به آنها بدهید، لایه بندی Liquid داشته باشید یا حتی المنت هارا scale کنید. در طرح های رسپانسیو خود باید بتوانید از تمامی این ویژگی ها به صورت مناسب استفاده کنید.
دادن Float به محتواهایی که کنار سایدبار قرار دارند در صفحه های بزرگ میتواند گزینه ی خوبی باشد اما باید دقت کنید که هرچقدر صفحه ی شما کوچک تر میشود، المنت هایی که Float دارند به همدیگر فشار بیشتری وارد میکنند.
محتوای Liquid بهترین گزینه برای تغییر نقاط شکست میباشد اما برای صفحه ی بزرگ تقریبا به درد نخور است، محتوای Liquid عموما برای ستون های متنی استفاده میشود که میتوانند هنگام زیاد شدن عرض در عرض پخش بشوند، در صفحات کوچک به خوبی عمل میکنند اما در صفحات بزرگ ممکن است متون خیلی طولانی شوند و این اصلا خوب نیست برای همین بهتر است در این مواقع از حالت fixed استفاده کنید.
شبیه به حالت Liquid، المنت های Scale شده میتوانند درصد بگیرند و به اندازه ی پدرشان بزرگ و کوچک بشوند، این خاصیت را میتوان به عکس ها یا اندازه ی نوشته ها داد.
“فیکسد-fixed”یکی از راه های متداول برای ثابت قرار دادن المنت ها است، اگر محتوایی دارید که به هیچ وجه نمیخواهید سایز یا اندازه ی آن دچار تغییر شود آن را در صفحه Fix کنید، در صفحه های کوچک میتوانید المنت ها را Fix کنید تا به راحتی در صفحه قرار بگیرند.
اگر میخواهید یک المنت را حذف کنید یا اگر فضای کافی برای آن ندارید، آن را Hide کنید، المنت های Hide شده توسط کاربران دیده نمیشوند اما در صفحه ی وب دانلود میشوند، اگر از عکس های بزرگ در صفحه استفاده میکنید در سایز موبایل هم آن عکس ها دانلود میشوند، هرچند عکس ها دیده شوند یا دیده نشوند.
توجه کنید که میتوانید تمام این ویژگی ها را به یک المنت بدهید، برای مثال در یک لایه بندی المنت Fix باشد در لایه بندی دیگر المنت Float باشد و در یک لایه بندی دیگر همین المنت مخفی شود.

۲) طراحان گرافیک را فراموش نکنید !
به دلیل اینکه خیلی از لایه بندی ها توسط ویژگی های CSS3 قابل انجام است نباید طراحان گرافیک را فراموش کنید، طراحی وب در یک بازه ی طولانی تنها طراحی و زیبایی صفحه بود و به محتوا توجه ویژه ای نمیشد اما در زمان فعلی طراح باید توجه ویژه ای داشته باشد که اهداف وبسایت را درون طراحی خود بیاورد و محتوای سایت را در مرکز توجه قرار بدهد.

لینک منبع