۸ عاملی که کارمندان خوب مدیران خود را ترک می کنند

8 عاملی که کارمندان خوب مدیران خود را ترک می کنند, پیشرو وب, طراحی سایت در کرج, طراحی وب سایت در کرج, طراحی سایت

عجیب است که اغلب می‌شنویم مدیران از اینکه بهترین کارکنانشان آنها را ترک می‌کنند شکایت دارند.
مدیران اغلب تمایل دارند وقتی با یک موقعیت دشوار مواجه می‌شوند هرچیز و هرکسی را مقصر بدانند، تا از این حقیقت فرار کنند که: افراد شغل خود را ترک نمی‌کنند؛ آنها در واقع مدیران خود را ترک می‌کنند!
نکته تاسف برانگیز این است که این مشکل به سادگی قابل پیشگیری است. تنها چیزی که لازم است دیدگاه‌های تازه و نیز اندکی تلاش بیشتر در بخش مدیریت است.

در ابتدا لازم است با ۸ مورد از بدترین اشتباهاتی آشنا شویم که اگر مدیران مرتکب آنها شوند، درست مثل این است که بهترین افراد خود را به شرکت‌های دیگر ارسال می‌کنند!

1- از کارکنان انتظار کار بیش از حد دارند.
هیچ چیزی بیش از این باعث از دست دادن کارمندان خوب نمی‌شود که از آنها بیش‌از‌حد کار بکشید. وسوسه‌ برانگیز است که به بهترین افراد خود وظایف بیشتری محول کنید. مدیران مکرراً دچار این اشتباه می‌شوند. اما محول کردن کار زیاد به کارمندان خوب برای آنها کلافه کننده است؛ و در آنها این احساس را به وجود می‌آورد که برای عملکرد عالی خود در حال مجازات شدن هستند!
علاوه بر این زیاد کار کردن افراد، اثر معکوس دارد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که وقتی مجموع ساعات کار در هفته، از ۵۰ ساعت تجاوز کند بهره‌وری به شدت کاهش می یابد. و بعد از ۵۵ ساعت، کار بیشتر دیگر هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.
اگر مجبورید میزان کاری که کارمندان با استعدادتان انجام می‌دهند را افزایش دهید، بهتر است در مقابل، مزایای بیشتری برای آنها قائل شوید. افراد با استعداد قادرند حجم بیشتری از کار را بر عهده بگیرند، اما اگر شغل خود را آزار‌دهنده ببینند، آن را ترک خواهند کرد.
ترفیع و اهدای عناوین، راه‌های قابل قبولی برای افزایش حجم کار هستند. اگر تنها به دلیل اینکه افراد با استعداد هستند، کار آنها را افزایش بدهید، بدون اینکه تغییر دیگری ایجاد کنید، آنها نیز به دنبال شغلی خواهند گشت که آنچه را که سزاوارش هستند برایشان فراهم کند.

2- قدردانی و دادن پاداش را به رسمیت نمی‌شناسند.
این احتمال زیاد است که تاثیر مثبت حمایت از کارکنانتان را دست کم بگیرید؛ به خصوص اگر این افراد ذاتاً هدفمند باشند. اما فراموش نکنید که هر کسی دوست دارد مورد قدردانی قرار گیرد؛ بخصوص آنهایی که سخت کار می‌کنند و حاضرند برای کار از هرچیزی بگذرند. لازم است مدیران با افراد خود ارتباط بیشتری برقرار کنند تا متوجه شوند که چه چیزی به آنها احساس خوبی می‌دهد (برای برخی این مورد می‌تواند ترفیع باشد؛ برای برخی دیگر به رسمیت شناخته شدن در حضور دیگران) و سپس در مقابل کاری که افراد به خوبی انجام داده‌اند به آنها پاداش بدهند. اگر یک مدیر در این زمینه به درستی عمل کند همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

3- به کارکنان خود اهمیت نمی‌دهند.
بیش از نیمی از افرادی که شغل خود را ترک می‌کنند، این کار را به دلیل مشکلاتی که در روابط خود با رئیسشان دارند انجام می‌دهند. شرکت‌های موفق اطمینان حاصل می‌کنند که مدیرانشان این توانایی را دارند که بین حرفه‌ای بودن در کار و انسان بودن تعادل برقرار کنند. از وظایف کارفرمایان است که موفقیت یک کارمند را جشن بگیرند، با کسانی که در شرایط سخت هستند همدردی کنند، و در عین حال افراد خود را به چالش بکشند. کارفرمایانی که در این زمینه ناموفق هستند، اغلب با درصد بالای تعویض کارمندان خود مواجه‌اند. غیر‌ممکن است که مردم بتوانند برای کسی بیش هشت ساعت کار کنند که خود را درگیر رابطه با کارمندان خود نمی‌کند و به چیزی جز بازدهی عملکرد آنها اهمیت نمی‌دهد.

4- به تعهدات خود احترام نمی‌گذارند.
وعده دادن به افراد، شما را در مرزی قرار می‌دهد که در یک سوی آن خوشحال کردن آنها قرار دارد و در سوی دیگر نارضایتی آنها، که منجر به رفتن‌شان خواهد شد.زمانی که به یک تعهد وفادار می‌مانید، درواقع در چشم کارکنان خود ارزش بیشتری پیدا می‌کنید؛ چرا که به آنها ثابت کرده‌اید که فردی مورد اعتماد و قابل‌احترام هستید (دو خصوصیت مهم برای یک رئیس) اما زمانی که تعهد خود را نادیده می‌گیرید، فردی بی‌توجه و نالایق جلوه خواهید کرد. اگر یک رئیس به تعهدات خود احترام نگذارد، چه دلیلی دارد که دیگران به او احترام بگذارند؟

5- افراد نامناسب را استخدام می‌کنند یا ترفیع می‌دهند.
کارکنان سخت‌کوش تمایل دارند که با افراد همفکر و حرفه‌ای کار کنند. هنگامی که مدیران در استخدام افراد خوب بی‌توجهی نشان می‌دهند، منجر به ایجاد بی‌انگیزگی در دیگر کارکنان می‌شوند. ترفیع مقام افراد نا‌مناسب، از استخدام افراد نامناسب نیز بدتر است. اگر برای دست یافتن به ترفیع بیش از حد کار کنید، اما شخصی نالایق با چاپلوسی صاحب آن شود، این برایتان یک توهین بزرگ خواهد بود. تعجبی ندارد که این موضوع باعث شود افراد خوب کار خود را ترک کنند.

۶- اجازه نمی‌دهند که افراد علایق خود را دنبال کنند.
کارمندان با استعداد، پرشور نیز هستند. اگر فرصت‌ مناسب برای آنها فراهم شود تا بتوانند به دنبال آنچه که در آنها شور و شوق ایجاد می‌کند بروند، بهره‌وری و رضایت شغلی در آنها افزایش خواهد یافت. اما بسیاری از مدیران می‌خواهند کارکنان خود را محدود کنند. این مدیران می‌ترسند که اگر افراد بخشی از تمرکز خود را به علایق خود اختصاص دهند، بهره‌وری در آنها کاهش پیدا کند. اما این ترس بی‌اساس است. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که قادرند در جریان کار به دنبال علاقه‌مندی‌های خود باشند، حدی از خوشحالی و رضایتمندی را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود بازدهی آنها ۵ برابر از حالت نرمال بیشتر باشد.

7- در توسعه مهارت‌های کارکنان خود ناموفق عمل می‌کنند.
زمانی که از مدیران در مورد بی‌توجهی به کارکنان سوال شود، سعی می‌کنند بهانه‌ای برای تبرئه کردن خود پیدا کنند و از کلماتی مانند “اعتماد”، “استقلال” و “توانمندسازی” استفاده کنند که کاملاً بی معنی است.مدیران خوب به درستی مدیریت می‌کنند؛ صرفنظر از اینکه کارمندانشان تا چه حد با استعداد هستند. آنها به همه چیز توجه می‌کنند، به خوبی گوش می‌دهند و بازخوردهای مناسبی ارائه می‌دهند.
مدیریت ممکن است آغازی داشته باشد، اما قطعاً انتهایی ندارد. هنگامی که یک کارمند با استعداد دارید، این وظیفه‌ی شماست که حیطه‌هایی را شناسایی کنید که وی می‌تواند در آنها مهارت‌های خود را بهبود ببخشد. کارکنان با استعداد بیشتر از کارکنانی که استعداد کمتری دارند، تمایل دارند بازخورد کار خود را ببینند و این وظیفه‌ی شماست که بازخوردی مناسب ارائه دهید. اگر این کار را نکنید، بهترین افرادتان را دلزده خواهید کرد.

8-در به چالش کشیدن افراد از لحاظ فکری، نا‌موفق هستند.
کارفرمایان بزرگ با به چالش کشیدن کارکنان خود، کارهایی را عملی می‌کنند که در ابتدا ناممکن به نظر می‌رسیدند. آنها اهدافی عالی انتخاب می‌کنند که افراد را مجبور کند از محدوده‌ی امن خود خارج بشوند. مدیران خوب هرکاری که در توانشان باشد انجام می‌دهند تا افرادشان به موفقیت دست پیدا کنند. کارکنان باهوش و با استعداد از انجام کارهای خیلی ساده و کسل‌کننده خسته می‌شوند و درصدد پیدا کردن شغل‌ دیگری بر می‌آیند که توانایی‌های ذهنی آنها را به چالش بکشد.

نتیجه‌گیری
اگر می‌خواهید بهترین افراد خود را از دست ندهید باید با دقت درباره‌ی رفتاری که با آنها دارید فکر کنید. حفظ کارکنان خوب، سخت است؛ زیرا استعدادهایی که دارند به آنها حق انتخاب‌ زیادی می‌دهد. لذا شما باید با آنها طوری رفتار کنید که کار کردن برای شما، تبدیل به خواسته‌ی خود آنها شود.

لینک منبع

  • برچسب ها